loading

BORSADA 30 YILLIK YENİ DÖNEM

  • Anasayfa
  • Blog
  • BORSADA 30 YILLIK YENİ DÖNEM

Son zamanlarda ciddi bir yükseliş içerisinde olan İstanbul Borsasının ikincil ilerletim haritasına baktığımız zaman bir yeni ay gerçekleştirmek üzere olduğunu görüyoruz. İkincil ilerletimlerdeki yeni aylar bir başlangıç noktası olarak çalışır ve kendi içinde 29-30 yıllık bir dönem oluşturur. Mesela borsanın bir önceki yeni ayı 2 Mart 1993te olmuştu. 10 Eylül 2022 tarihinde yani iki gün sonra yine bir yeni ay yaşayacağız. Peki bu bizlere neler getirecek gelecek yıllarda?

Yeni ay haritasına kendi başına baktığımız zaman 10. Evde yaşandığını ve yöneticisi Satürnün 8. Evde ve Yay burcunda yerleştiğini görüyoruz. 10. Evdeki bir yeni ay otorite ve devlet etkisi ile yeni bir imaj kazanacağımızı anlatıyor. Türkiye haritası üzerinde 8. Evde yaşanan yeni ay, burada 10. Evde olduğu için iktidar ve ekonomistlerin el ele yeni bir imaj getireceklerini görüyoruz. Özellikle de bundan tam bir sene sonra yani 2023 Eylül döneminde Ay Güneşten 13 derece uzaklaşıp ışığını göstermeye başlayacağı için 2023 Eylül itibariyle borsamızın dünya genelinde yeni bir imaj kazanacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Yöneticisi Satürnün 8. Evde ve Yaydaki yerleşimi ise bizlere yabancı yatırımcıların gelişinde artış olacağını, özellikle bireysel değil kurumsal yabancı yatırımcı girişinin artacağını ve bunların inişli-çıkışlı veya kısa vadeli değil uzun vadeli yatırımlarla olacağını gösteriyor. Satürnün burada Antares sabit yıldızı ile beraber olduğunu düşünürsek Türk borsası için yabancı gözünde küllerinden doğma döneminin başladığını söyleyebiliriz. Yeni ayın Castra sabit yıldızı ile çalışması ise savunma sanayi şirketlerinin borsada ilerleyen yıllarda öne çıkabileceğini gösteriyor. Yeni ayın 10. Evde ve Kovada olması ise önümüzdeki dönemde holdinglerin ve teknoloji-yazılım şirketlerinin ön plana çıkacak diğer iki sektör olduğunu belirtiyor.

Yeni ayın en güzel yanı ise Venüsle beraber olması. Çünkü Venüs Kova semboliği kitlelerin yönettiği paraları ve topluluklar arası rekabeti anlatır. Borsadaki şirketler bundan sonraki yıllarda güçlü rekabet-agresif büyüme modelini daha çok göstereceklerdir bize. Negatif açıdan ise insanların sosyal ağlarda bir araya gelerek belli hisseler üzerinde toplu alım-satım  ile yaptıkları yasa dışı faaliyetlerin de artacağını anlatıyor. Yeni ay haritasını borsanın natal haritası üzerine koyduğumuz zaman ise nataldaki Jüpiterin üzerinde gerçekleştiğini fark ediyoruz. Jüpiter yabancı yatırımcıları ve güçlü büyümeleri anlatır. Bu bize yabancı yatırımcı payının ilerleyen yıllarda çok daha fazla artacağını yeniden vurguluyor.

Ayrıca bu seneki şişkinliği de gösteriyor. Ben bu yılki hızlı ve yüksek büyümenin bir yeni ay etkisi ile geldiği için kolay kolay geri dönmeyeceğini ilerleyen yıllarda endekste 5-6 binleri rahatlıkla göreceğimizi düşünüyorum. (Özellikle 2024 sonrası) Yeni ay nataldaki Mc-Uranüs kavuşumu ile sekstil açıda olduğu için yabancı girişinin artması ve imaj yenilenmesi amacıyla yöneticilerin yüksek irade kullanacağını vurguluyor. Yeni ayın anticia olarak Plüton ile etkileşimde olması ise gelecek 30 yılda bundan önceki 30 yıldan çok daha güçlü bir borsaya sahip olacağımızı belirtiyor. Önümüzdeki dönem ise endekste düzeltmeler olmasına dair iki tarih aralığı için beklentim var.

Öncelikle 16 Eylül-24 Eylül arasında ufak bir düzeltme bekliyorum. Sonrasında ise 24 Kasım-5 Aralık arasında daha sert bir düzeltme bekliyorum. Lakin düzeltmelerin en fazla 3000 bandına kadar olacağını düşünüyorum çünkü Jüpiterin üzerindeki yeni ay borsadaki güçlü büyümenin bir başlangıç noktası olacağını söylüyor bana. Not: yazdığım hiçbir şey kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Okuyan herkese teşekkür ediyorum, yorumların temelde 30 yıllık olduğunu özellikle 2024 ve sonrası düşünülerek yazıldığını unutmamanızı rica ediyorum, sevgiler.

Posted in AstroGündem

3 thoughts on “BORSADA 30 YILLIK YENİ DÖNEM

  1. 16-24.Eylül Düzeltemesini birlikte takip edelim , yorumlarınız için teşekkürler

  2. geçen hafta ilk düzeltmeler yapıldı, bakalım bu hafta ne olacak

  3. Üstadım , tebrikler ; ön görünüz gerçekleşti ; şimdi size daha teknik bir sorum var , yeni ay sonrası ilk alım için 13 derece kuralını beklememiz gerekir mi ? daha öncede alım yapamaz mıyız ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir